Periodontologia

Jest to dział stomatologii zajmujący się leczeniem chorób zapalnych, które niszczą dziąsła i kość wokół jednego zęba, grupy zębów lub całego uzębienia. Periodontologia to cała gama stomatologii wprowadzająca nowe techniki leczenia chorób przyzębia i zabezpieczania zębów.

Nieprawidłowe czyszczenie zębów doprowadza do powstawania kamienia. Bakterie, dla których jest to doskonałe środowisko do rozwoju, doprowadzają do zapalenia dziąseł i kości. Dlatego, jeżeli kamień powstanie, należy go usunąć u lekarza dentysty. Są jednak pacjenci, u których nie występuje próchnica, mają wszystkie zęby, a w pewnym momencie pojawia się krwawienie, uczucie ruszającego się zęba, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Te objawy powodują znaczny dyskomfort. W tym przypadku przy pomocy zdjęcia pantomograficznego i badania periodontologicznego stwierdzamy paradontozę – chorobę, która zwykle związana jest z defektem układu odpornościowego pacjenta. Jest to zapalenie dziąseł i kości, które atakuje głównie ludzi w starszym wieku.

W paradontozie tworzą się tzw. kieszonki, odsłaniając coraz bardziej ząb, przez co jest on słabiej osadzony w kości. Dochodzi do stopniowego rozchwiania i w końcu jego wypadnięcia. Bakterie przedostają się do krwiobiegu docierając do najodleglejszych miejsc w ludzkim organizmie. Wywołują niekorzystne stany i zmiany zapalne. U osób z chorobami przyzębia częściej dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2, chorób sercowo – naczyniowych, takich jak ostre zespoły wieńcowe, choroba niedokrwienna, udar mózgu. Dodatkowo kobiety w ciąży są bardziej narażone na przedwczesny poród.

Wszystkie opisane wyżej przypadki można leczyć, więc nie należy zwlekać. Minęły już czasy, kiedy mówiono, że „na starość i tak stracisz zęby”!

Leczenie periodontologiczne wymaga niekiedy interwencji mikrochirurgicznej. Tkanki przyzębia są niezwykle delikatne. Wszelkie zabiegi wykonywane w ich zakresie to mistrzostwo precyzji. Zmiana konturu dziąsła, jego pogrubienie, leczenie recesji to tylko namiastka zabiegów chirurgii laserowej, które wykonujemy sprzętem LASOTRONIX.