Leczenie bruksizmu

Bruksizm z greckiego „zgrzytanie zębami”. Zaburzenie wynikające z nieświadomej, nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, objawiające się patologicznym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem nimi podczas snu. Pacjenci często nie są go w pełni świadomi. Ta szkodliwa reakcja mięśni żuchwy dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.

Bruksizm jest schorzeniem, które ma destrukcyjny wpływ na cały układ stomatologiczny. Szkliwo zębów ulega ścieraniu, pęka, a zęby mogą ulec rozchwianiu. Postęp choroby często wiąże się również z powstaniem stanów zapalnych w obrębie dziąseł. W kolejnym etapie zmiany zapalne rozwijają się także w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, co skutkuje ich zwyrodnieniem i trwałym uszkodzeniem.

Ogranicza się ruchomość stawowa oraz wzrasta napięcie mięśniowe w obrębie mięśni żwaczy. Pojawia się bolesności oraz przewlekłe bóle głowy, szumy uszne, napięcie karku, nierzadko również ból pleców. W związku z przerostem mięśni zmienia się owal twarzy. Żuchwa przybiera masywny wygląd, dół twarzy staje się „kwadratowy”.

LECZENIE:

Terapia bruksizmu powinna odbywać się jednocześnie na różnych płaszczyznach, ponieważ nie ma niestety jednej skutecznej metody leczenia. Niezbędna będzie konsultacja stomatologiczna i odpowiednio dobrane leczenie. Doskonałe efekty daje leczenie opierające się na szynie przeciw zgrzytaniu oraz leczniczej implantacji toksyny botulinowej.