Oferta - Stomatolog Bydgoszcz - Gabinet Heliodent

Zakres usług

Leczenie bruksizmu, redukcja mięśnia żwacza

Botulina - niezawodna metoda leczenia bruksizmu

Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenie bruksizmu jest zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej.
Według badań przeprowadzonych w 2015 r. już 20 % gabinetów stomatologicznych w Stanach Zjednoczonych stosuje tokysnę botulinową do leczeniu bruksizmu. Istnieje grupa pacjentów, u której leczenie szynami relaksacyjnymi nie przynosi rezultatów - nawyk zgrzytania zębami jest tak silny, że ulegają one przegryzieniu w ciągu kilku dni. Toksyna botulinowa podawana jest pacjentom szczególnie mocno zgrzytającym zębami po to, aby ograniczyć siłę pracy mięśni żwaczy. Za pomocą zastrzyków z botuliny połączenia miedzy nerwami na 4-6 miesięcy zostają chemicznie zablokowane. Botulina zatrzymuje impuls nerwowy, tak by nie dotarł on do mięśnia i nie powodował jego kurczenia.
Należy jednak pamiętać, że toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.
Przebieg zabiegu
Zabieg polega na precyzyjnej iniekcji preparatu wykonanej przez wyspecjalizowanego lekarza bardzo cienką igłą obustronnie do mięśni żwaczy. Do zabiegu używane są igły stosowana do codziennych, wielokrotnych wstrzyknięć insuliny u osób chorych na cukrzycę.
Zabieg jest mało inwazyjny i mało bolesny.
Trwa 10-15 minut
Toksyna botulinowa wstrzykiwany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Bardzo mała ilość preparatu rozpuszcza się w roztworze soli i bardzo precyzyjnie wstrzykuje obustronnie do mięśni żwaczy i skroniowych zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.
Efekty
Toksyna botulinowa powoduje zdecydowane obniżenie napięcia mięśniowego. Po kilku dniach od podania botuliny pacjent czuje ulgę – wprawdzie nadal zgrzyta zębami, ale siła tego nawyku nie niszczy szkliwa. Pierwsze efekty działania toksyny botulinowej odczuwane są zwykle po 4 dniach od zabiegu. Pełny efekt działania występuje zazwyczaj po 2 tygodniach. Zabieg powtarza się średnio co 6-7 miesięcy. Na podstawie 6-letnich doświadczeń specjalistów tej dziedziny, po okresie 2 letniego leczenia (stosowania jednocześnie nakładek relaksacyjnych i botuliny) można zaprzestać dalszego leczenia, gdyż po tym czasie zazwyczaj zanika nawyk zgrzytania zębami i mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie ulegają zmniejszeniu, twarz przestaje być ,,kwadratowa”, staje się smuklejsza, jakby odmłodzona, jednocześnie ładniejsza.