Oferta - Stomatolog Bydgoszcz - Gabinet Heliodent

Zakres usług

Periodontologia

Parodontoza

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi do powstawania niekontrolowanych osadów bakteryjnych tworzących następnie płytkę nazębną.
Płytka nazębna jest przyczyną próchnicy, chorób dziąseł i chorób przyzębia. Te ostatnie to przewlekła destrukcja tkanek otaczających ząb w wyniku stanu zapalnego, powszechnie znana jako paradontoza. Nieleczona prowadzi to do zaniku kości i dziąsła (recesja), a w rezultacie do utraty zębów, co często kończy się protezami całkowitymi.

Występuje bezpośredni związek pomiędzy chorobami przyzębia i schorzeniami ogólnoustrojowymi. Bakterie bytujące w płytce nazębnej przedostają się do krwiobiegu docierając do najodleglejszych miejsc w ludzkim organizmie, wywołując niekorzystne stany i zmiany zapalne. U osób z chorobami przyzębia częściej dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2, chorób sercowo – naczyniowych, takich jak ostre zespoły wieńcowe, choroba niedokrwienna, udar mózgu. Dodatkowo kobiety w ciąży są bardziej narażone na przedwczesny poród.
Wykazano także odwrotną zależność. Choroby dziąseł i przyzębia często są oznaką wielu zaburzeń układowych, takich jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy układu krwiotwórczego. Mogą być objawem zażywania różnych leków i niedoborów żywnościowych.